E-ISSN 2149-4975 Anasayfa   |  İletişim    |  EN
 
Cilt : 12 Sayı : 28 Yıl : 2021
Son Sayı Erken Baskı Arşiv Popüler Makaleler Makale Gönder

   
Hızlı Arama

 
Kardiyovasküler Hastalıklarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Konusunda Güncel Yaklaşımlar [Turk J Card Nur]
Turk J Card Nur. 2016; 7(2): 69-83 | DOI: 10.5543/khd.2016.44227  

Kardiyovasküler Hastalıklarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Konusunda Güncel Yaklaşımlar

Hilal Uysal
İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı, İstanbul

Kardiyak rehabilitasyon programı, çeşitli kardiyovasküler hastalıkları olanlara yardımcı olmak, semptomlarını iyileştirmek ve fonksiyonel kapasitelerini artırmak için geliştirilmiş önemli bir uygulamadır. Sağlığı korumak için yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlar bu alanda gereklidir. Bununla birlikte, yüksek kaliteli bilimsel kanıtların sınırlı olması, birçok Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp girişiminin uygulanmasını imkansız hale getirmekte ve daha ileri araştırmaların önemini de güçlendirmektedir.
Ciddi ve olasılıkla yaşamı tehdit eden tedavi etkileşimlerine neden olabileceği için, bitkisel ilaçların kullanımında kardiyovasküler hastalıklar için reçeteli ilaç kullanan hastalarda çok dikkatli olunmalıdır. Kardiyak ilaçların dar terapötik aralığının olması nedeniyle diyet takviyeleri ve bitkisel ilaçlar ile olumsuz etkileşime girme olasılığı endişe vericidir. Bu nedenle yararlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp tedavilerini teşvik etmek ve olası bitki-ilaç etkileşimlerini önlemek için kardiyovasküler hastalığı olanlarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp kullanım sıklığını ve doğasını anlamak önemlidir. Bu derlemede bu konuda bilgi paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Kardiyak rehabilitasyon, kardiyovasküler, tamamlayıcı ve alternatif tıp.


Current Approaches to Complementary and Alternative Medicine in Cardiovascular Diseases

Hilal Uysal
Istanbul University Florence Nightingale Faculty Of Nursing, Medical Nursing Department, İstanbul

Cardiac rehabilitation program is an important application developed to help people with various cardiovascular diseases, to improve their symptoms and to increase their functional capacities. Creative and innovative approaches to maintaining health are needed in this area. However, the limited availability of high-quality scientific evidence makes it impossible to implement many Complementary and Alternative Medicine initiatives and strengthens the importance of further research.
Patients using prescription drugs for cardiovascular diseases should be very careful in using herbal medicines, as they can cause serious and possibly life-threatening treatment interactions. Due to the narrow therapeutic range of cardiac drugs, the possibility of adverse interactions with dietary supplements and herbal medicines is of concern. For this reason, it is important to understand the frequency and nature of Complementary and Alternative Medicine use in those with cardiovascular disease to encourage useful Complementary and Alternative Medicine treatments and prevent possible plant-drug interactions. This review is intended to share information on this topic.

Keywords: Cardiac rehabilitation, cardiovascular, complementary and alternative medicine.


Hilal Uysal. Current Approaches to Complementary and Alternative Medicine in Cardiovascular Diseases. Turk J Card Nur. 2016; 7(2): 69-83

Sorumlu Yazar: Hilal Uysal, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 
 
Copyright © 2016 Türk Kardiyoloji Derneği

LookUs & Online Makale