E-ISSN 2149-4975 Anasayfa   |  İletişim    |  EN
 
Cilt : 12 Sayı : 28 Yıl : 2021
Son Sayı Erken Baskı Arşiv Popüler Makaleler Makale Gönder

   
Hızlı Arama

 
Hipertansif Atak Yaşayan Hastalara Watson’ın İnsan Bakım Modeli Kullanılarak Uygulanan Hemşirelik Bakımı: Olgu Sunumu [Turk J Card Nur]
Turk J Card Nur. 2018; 9(19): 82-88 | DOI: 10.5543/khd.2018.41275  

Hipertansif Atak Yaşayan Hastalara Watson’ın İnsan Bakım Modeli Kullanılarak Uygulanan Hemşirelik Bakımı: Olgu Sunumu

Öznur Erbay, Yasemin Yıldırım, Çiçek Fadıloğlu, Fisun Şenuzun Aykar
Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı, İzmir

Hemşirelik kuram ve modelleri, hemşirelik uygulamalarını sistematize etmek için bir çerçeve oluşturmaktadır. Hemşirelikte model kullanımı, tıbbi uygulamalardan farklı olarak hemşireliğin özüne ve uygulamalarına odaklanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bakımın sistematik, amaçlı, kontrollü ve etkili olmasına yardımcı olmaktadır. Hemşirelik disiplinini çok iyi yansıttığı için hemşirelik alanında popüler olarak kullanılan kuramlardan biri olan Watson’ın İnsan Bakım Kuramı; birey ve hemşire arasındaki doğal, güvenilir, şefkatli ve duyarlı bir ilişkiye odaklanmaktadır. Modelin iyileştirme süreçlerine temellendirilmiş hemşirelik bakımı ile bireye bütüncül bir yaklaşım sağlamaktadır.
Bu makalede; daha önce 5 kez hipertansif atak yaşamış ve tedaviye uyumsuzluk sorunları olan 85 yaşındaki bir kadın hastanın Watson’ın İnsan Bakım Modeli’ne göre hemşirelik yönetimi ele alınmış ve bu modelin kullanımı yönelik bir örnek oluşturmak amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Hemşirelik bakımı, hipertansiyon; kuram.


Use of Watson’s Theory of Human Caring in Nursing Care of Patients with Hypertensive Attack: Case Report

Öznur Erbay, Yasemin Yıldırım, Çiçek Fadıloğlu, Fisun Şenuzun Aykar
Department of Nursing, Ege University Faculty of Nursing, Internal Medicine, İzmir, Turkey

Nursing theory and models form a framework for systematizing nursing practices. The use of models in nursing provides nurses to focus on the essence of nursing and its applications rather than medical practice. Also, it helps patient care to be systematic, purposeful, controlled and effective. Watson’s theory of human caring which is the one of the popular theories in nursing because it reflects the discipline of nursing very welli focuses on natural, trustful, tender and sensetive relationship between the individual and the nurse. The nursing care that is based on caritas process of the model provides a holistic approach to the individual.
In this article; Watson’s Theory of Human Caring and use of this model is explained with a 85-year-old female patient with a history of hypertensive attack 5 times before and treatment nonadherence problems, an example related using model in nursing management is displayed.

Keywords: Hypertension, nursing care; theory.


Öznur Erbay, Yasemin Yıldırım, Çiçek Fadıloğlu, Fisun Şenuzun Aykar. Use of Watson’s Theory of Human Caring in Nursing Care of Patients with Hypertensive Attack: Case Report. Turk J Card Nur. 2018; 9(19): 82-88

Sorumlu Yazar: Öznur Erbay, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 
 
Copyright © 2016 Türk Kardiyoloji Derneği

LookUs & Online Makale